Olympijský výbor ocenil trenérky sportovních hvězd i dobrovolné cvičitelky

16.04.2014 13:06

Zdroj: www.olympic.cz

Některé vychovaly reprezentační závodníky nebo stály u prvních sportovních krůčků budoucích olympioniků. Další už desítky let věnují svůj volný čas tomu, aby pomohly k radosti z pohybu dětem, seniorům i lidem s handicapem. Obdiv si však zaslouží všechny. Proto Komise sportu žen Českého olympijského výboru také letos ocenila více než tři desítky trenérek a cvičitelek.

V Centru pohybové medicíny se ve středu 16. dubna 2014 sešly trenérky lyžování, atletiky, gymnastiky, ale třeba i šachu, karate, baseballu nebo tělesně a zrakově handicapovaných sportovců. Nechyběly ani cvičitelky sokolské všestrannosti nebo aerobiku. Například Milada Chudlařská se věnuje dobrovolné trenérské činnosti už 66 let.

Mezi 36 oceněných dam patří také někdejší reprezentační trenérka plavců Jaroslava Passerová. Růžena Svobodová stála u začátku sportovní kariéry Jaroslava Soukupa, olympijského medailisty z biatlonu, jako jeho první trenérka běhu na lyžích. Blanka Sochorová zase vychovala úspěšné sjezdaře.

Nedávný průzkům Komise sportu žen ukázal, že v řídících pozicích ve sportu v Česku ženy dlouhodobě chybí, například ve vedení svazů je jich pouze jedenáct procent. Jejich role ve sportovním podhoubí je však nezastupitelná.

Seznam oceněných najdete zde.